Вилучення радіоактивних відходів військового походження з могильника «Цибулеве» в Кіровоградській області.

Проєкт став продовженням підтримки України з боку країн НАТО в межах реалізації Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки й постачання (ОНПП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні.

Реалізація цього проєкту стала можливою, зокрема, завдяки успішному досвідові реалізації аналогічного проєкту у 2016–2017 роках.

Враховуючи досвід попереднього проєкту, міжнародний конкурс на вибір виконавця проєкту проводився відразу на весь обсяг робіт, який було розділено на три етапи:

  1. Комплексне обстеження об’єкта, вивчення історичної інформації майданчика з проведенням радіологічних і екологічних досліджень.
  2. Розробка та погодження технічного рішення з вилучення радіоактивних відходів, реалізація технічного рішення, що передбачає повне звільнення ділянки від радіоактивних відходів, їх транспортування до ліцензованих сховищ та передавання на безпечне зберігання й захоронення.
  3. Реабілітація ділянки сховища та відновлення її екологічно безпечного стану.

 

Виконавця проєкту було вибрано в результаті міжнародного конкурсу, проведеного ОНПП, і 22 червня 2019 року було підписано Контрактну угоду між ОНПП та ТОВ «НТ-Інжиніринг».

Протягом червня–серпня 2019 року фахівці компанії провели ретельне обстеження об’єкта, вивчили та проаналізували всі наявні документи щодо могильника, здійснили детальні радіологічні та екологічні дослідження. За результатами проведених досліджень було визначено всі потрібні вихідні дані для розробки безпечного та ефективного Технічного рішення з вилучення радіоактивних відходів.

Протягом вересня 2019 – лютого 2020 року потрібне Технічне рішення було розроблено та погоджено Державною інспекцією ядерного регулювання України, а для проведення робіт отримано відповідну ліцензію та підготовлено всі потрібні ресурси (техніку, обладнання, персонал) відповідно до Технічного завдання та Ліцензійних умов.

 

 

Додатково, для забезпечення відповідності процесу перевезення радіоактивних відходів було розширено та доповнено ліцензію на перевезення радіоактивних матеріалів.

У квітні–травні 2020 року було виконано весь комплекс робіт із вилучення, пакування та транспортування РАВ до місць їх безпечного зберігання. Слід зазначити, що під час виконання цих робіт ТОВ «НТ-Інжиніринг» було забезпечено не лише всі заходи радіаційної та технологічної безпеки, але й упроваджено додатковий протокол протиепідемічних заходів, враховуючи загрозу через поширення інфекції, спричиненої вірусом COVID-19.

Наразі всі роботи з вилучення радіоактивних відходів завершено, а самі відходи розташовано в спеціальних ліцензованих сховищах, де організовано їх безпечне зберігання й подальше захоронення.

Етап реабілітації території завершився висаджуванням дерев на звільненій від РАВ ділянці.